Hlídejte s námi mantinely demokracie

Poslední živý úředník končí. Elektronizace státních úřadů je dokončena

Jiří Věštec, 29. února 2033

Dnes byla po několika letech dokončena plná elektronizace chodu agendy státních úřadů. V několika předešlých měsících vyklízeli poslední živí úředníci své stoly, skříňky, přihrádky v kuchyňkách a hromadně se přesouvali na pobočky Úřadu práce, kde jim byl příspěvek v nezaměstnanosti vyměřen jejich nástupci, roboty řady OK J0-NP. Na slavnostní události ukončení pracovního poměru poslední lidské úřednice, referentky Marie Vrbné z Nového Boru, nechyběli zástupci vlády ani řada novinářů z renomovaných médií. Paní Marie při svém rozlučkovém projevu se slzami v očích vyjádřila názor, že „Je to pěkná blbost,“ odměnou jí byly potlesk z publika, gratulace premiéra a klíčenka.

Vše začalo již v roce 2019, kdy veřejnou zakázku na výrobu nových státních úředníků získala firma Agrobotix, první (nutno z objektivního hlediska poznamenat nedokonalé) prototypy byly nasazeny na pozice náměstků ministrů. Roboti mají oproti lidským pracovníkům řadu výhod, jak ukazují příklady z praxe. Nevadí jim pracovat „od nevidím do nevidím,“ nevyžadují plat, nemají emoce ani jakékoliv požadavky na pracovní pohodlí. „Na robotech zvláště oceňuji, že při své práci nepoužívají mozek,“ pochválil nový systém premiér v demisi. „Práce pak jde bez zbytečných komplikací, elektroničtí pracovníci jednoduše nekecají a makají. Výrazné zrychlení jsme zaznamenali například u procesování evropských dotací.“ Roboty si oblíbili také občané, zvláště důchodci si chodí na úřady rádi povídat, protože pochopili, že jim vždy musí vyhovět. Preference nejsilnější strany mezi nejstarší částí populace tak stouply. Předseda odborového svazu Josef Čtvrtula však varuje: „Návštěvnost úřadů stoupla několikanásobně a celková efektivita práce ostatních živých pracovníků v jiných oborech poklesla o 25 procent. Přemýšlení je totiž časově náročné a tvoří významnou část pracovního procesu,“ říká.

Počkat, toto má být budoucnost demokracie v České republice?

Fakt, že úředníci končí jen proto, že jejich dosavadní činnost a příslušnost k vládnoucím kruhům neodpovídá požadavkům vyšších míst, je alarmující. Účelově obměňovat státní úředníky dle libosti zavání dosazováním svých vlastních „koní“ do klíčových pozic, pomstou těm, kteří nejsou loajální aktuálně vládnoucí sestavě, a manipulací ve prospěch momentálně a – nutno dodat – krátkodobě zvolených jedinců. A je jedno, zda je takový postup nazván vznosně jakožto „systematizace,“ nebo jde o proces, který má dostat nekompatibilní jedince z cesty.

Pokud nechcete číst za patnáct let zprávy podobné té v úvodu stránky, připojte se k výzvě a dejte tak vládě a politikům vědět, že vám na osudu demokracie v Česku záleží. Pojistkou demokracie je totiž v první řadě občanská společnost.

Připojte se

Připojte se k výzvě a dejte tak vládě a politikům vědět, že vám na osudu demokracie v Česku záleží. Pojistkou demokracie je totiž v první řadě občanská společnost.

Kolik Mantinelů demokracie vláda překročila?
Nezávislá skupina expertů zatím posuzovala tři významné kroky Babišovy vlády.